Friday, December 21, 2007

Lístkové bleskové z Plzně

Těsto na záviny, slané tyčky apod. - využití má stejné jako klasické lístkové, ale je s ním daleko míň práce.

28 dkg hladké mouky, 19 dkg tuku (Hera), 1 žloutek, 1/8 l mléka nebo piva

Změklý tuk nasekáme jídelním nožem na kousky a na vále zlehka spojíme s moukou, žloutkem a mlékem či pivem. Nesmíme těsto moc propracovat, měly by v něm zůstat malé hrudky tuku, které právě "lístkují".

Pokud děláme tyčky (moc dobré k pivu nebo vínu), je nejlepší vyválený plát na vále napřed rozkrájet na požadované kousky, a pak teprv potřít rozšlehaným vajíčkem (lze i jogurtem), osolit a posypat kmínem/mákem/sezamem/sýrem/čímkoliv jiným, podle toho, jaké tyčky chceme. Již potřený a posypaný plát se krájí znatelně hůř a lepí se na rádýlko nebo na nůž.

Pečeme v troubě na střední plamen (ca 200˚C ?), poměrně krátce, nutno hlídat. Ale zas neotvírat příliš často troubu, nebo těsto nevyběhne.

Zdroj: moje maminka

Thursday, December 20, 2007

Strouhaná polévka

Lehká a příjemná polévka

2 - 3 brambory, 2 velké mrkve, 1 petržel, sůl, pepř, případně libeček nebo vývar (výborná je kostka Würzel)

Brambory a zeleninu najemno nastrouháme, zalijeme studenou vodou (nebo vývarem) a dáme vařit. Případně přidáme libeček a kostku Würzelu. Uvedeme k varu a necháme bublat na mírném plameni, dokud nejsou brambory uvařené - zhruba 15 minut. Vařením "od studena" se do vody uvolní bramborový škrob a polévka se jím zahustí, ale přesto zůstane lehká a jemná. Osolíme a opepříme dle chuti a podáváme.

Zdroj: má extchyně

Piškot/bublanina

Mohl by sloužit i jako dortový korpus, kdyby ho nebylo škoda promazávat...

Potřebujeme: 4 vejce (oddělený bílek a žloutek), 16 dkg cukru krupice, 12 dkg polohrubé mouky, špetku soli, na vymazání formy trochu tuku a strouhanky pokud chceme dělat bublaninu, tak také přiměřené množství ovoce.
Chcete-li luxusní verzi, nahraďte část mouky jemně namletými ořechy.

(Piškot ze 4 vajec je takový malý piškůtek. Množstevní varianty:
přiměřený: 6 vajec - 24 cukru - 18 mouky; důkladný: 8 vajec - 32 cukru - 24 mouky)

Formu vymažeme a vysypeme strouhankou. Ovoce očistíme a osušíme (nebo necháme trochu oschnout). Z bílků vypracujeme tuhý sníh, do kterého postupně zamícháváme střídavě žloutky a cukr. Nakonec zlehka vmícháme mouku s troškou soli. Těsto nalijeme do formy a rovnoměrně rozetřeme.

Pokud vyrábíme bublaninu, tak ovoce posypeme troškou mouky (zbrzdí propadání těstem na dno) a nasypeme na těsto. Vložíme do rozpálené trouby a pečeme až do upečení.

Zdroj: moje maminka

Těstoviny s Nivou a ořechy

těstoviny, Niva nebo jiný sýr, vlašské ořechy - všeho přiměřeně

Do vroucí vody dáme vařit těstoviny. Nahrubo nakrájené ořechy hodíme na pánvičku a opražíme. Sýr nastrouháme. Slijeme těstoviny, zamícháme do nich opražené ořechy a sýr.

Jednoduché. Rychlé. Moc dobré.

V původním receptu se doporučuje přidat ještě trochu vody z těstovin, asi pro větší vazkost. To jsem nezkoušela. Používám vrtulky a v těch nejspíš vždycky trochu vody stejně zbude, takže suché nebývají.

Zdroj: Apetit

Jordánské kuře

Nenáročné jídlo, které stačí vrazit do trouby a upeče se bez větší péče i s přílohou.

1 kura, 1,5 kg zemiakov, 3 väčšie cibule, 13 strúčikov cesnaku, vrecúško mletej škorice, 2 dl kečupu, soľ, 125 g masla. Kura rozdelíme na porcie, osolíme ich a obalíme v mletej škorici.


Poukladáme ich na suchý pekáč. Očistené zemiaky pokrájame na hrubšie kolieska, osolíme ich a prikryjeme nimi porcie kurčaťa. Medzi ne dáme kolieska cibule a strúčiky cesnaku. Navrch dáme kúsky masla. Podlejeme asi 1 dl vody. Pečieme asi 40 minút pri teplote 200 stupňov Celzia. Upečené porcie kurčaťa polejme kečupom a 20 minút ešte dopečieme.

zdroj

Sunday, December 16, 2007

Mámin perník

zvaný bleskový.

Potřebujeme: 1/2 litru hladké mouky, hrnek cukru, 1/2 sklenky oleje, hrnek mléka, 1 vejce, 1 prášek do pečiva (nebo do perníku), na ochucení kakao, rozinky, oříšky, koření - co kdo chce.
(Nebádejte nad tím, kolik přesně je "hrnek" nebo "sklenka". Zas tolik na tom nesejde. Prostě přiměřeně.)

Ingredience smícháme (postupujeme od hustého těsta k řidšímu, aby se nevytvořily žmolky) a nalijeme do vymazané a vysypané formy. Upečeme. Sníme.

Sunday, December 9, 2007

Hovězí v kotlíku

1 - 1,5 kg předního hovězího, 2 lžíce oleje, 2 stroužky česneku, tymián, konzerva sekaných rajčat, 4 čerstvá rajčata, 4 mrkve, černé olivy bez pecek, 600 ml bílého vína, sůl, pepř, kastrol bez plastových uch - bude v troubě!

Osolené maso lehce opečeme na oleji, aby se zatáhlo. Přidáme prolisovaný česnek, tymián, rajčatovou konzervu a víno, osolíme a opepříme. Přivedeme k varu, pak přikrytý vložíme na dvě hodiny do trouby předehřáté na 160˚C. Dusíme dvě hodiny. Pak přidáme nakrájená čerstvá rajčata, nastrouhanou mrkev a olivy a v troubě dusíme další hodinu. Podávat lze hned, nebo nechat "rozležet".

V Apetitu doporučují jako "jídlo s sebou na dovolenou".

Apetit 07/2007

Sunday, December 2, 2007

Krůta jako jehněčí

Převzato z http://www.labuznik.com/recipe.php?ID=17561

recept je určen pro 2 osob(y)

doba přípravy je cca 1-2 dny na nakládání

Ingredience:
Krůtí HORNÍ stehno (t.j. tak 600-700 g),
2 PL másla,
2 ČL majoránky,
1 ČL tymiánu,
1 ČL soli,
velká palička česneku,
máslo či olej na pečení,
2-3 cibule.

Na nálev:
1 litr vody,
3 bobkové listy,
5-7 kuliček nového koření a pepře,
2 PL octa,
1 PL soli
Vše povařit.
Množství nálevu upravte podle množství nakládaného masa.

Příprava:
Z másla, poloviny množství drceného česneku, soli a koření si uděláme pastu.
Z masa stáhneme kůži (někde jsem četla, že se z ní dá udělat falešná držková polévka, tak si ji pro tento účel můžeme uschovat). Do masa nožem naděláme otvory, do kterých vpravíme pastu z másla a koření. Maso vložíme do vhodné nádoby (dávám dvě stehna poněkud „srolovaná“ těsně k sobě do kastrolu, kde nemají moc místa se „rozbalit“) a zalijeme horkým nálevem. Přikryjeme a dáme do chladu (ne do lednice, alespoň ne hned horké) den uležet (i na 2-3 dny).
Před pečením maso z nálevu vyjmeme, vložíme na pekáč , kde jsme rozehřáli máslo, přidáme pokrájenou cibulí a zbylý česnek. Během pečení podléváme horkou vodou. Upečené maso vyjmeme, naporcujeme a přelijeme vypečenou propasírovanou nebo rozmixovanou štávou.

Doporučená příloha:
bramborový knedlík, špenát

Autorem receptu je Irena

Kefírová buchta od Evy

2 vejce, 1 hrnek cukru moučka, 1 vanilkový cukr, citronová kůra - vše dohromady utřít.
40 dkg hladké mouky a 1 prášek do pečiva, 4 dcl biokysu - smíchat s utřenou hmotou a rozetřít na vysypaný plech. Posypat ovocem a drobenkou (8 dkg cukru, 8 másla, 6 polohrubé mouky).

O blogu

Tento blog slouží hlavně k tomu, abych snadno našla své oblíbené recepty a mohla na ně v případě potřeby odkázat. A neztrácela je po papírech.

Všechny recepty jsou vyzkoušené a chutnají mi, pokud u nich není výslovně uvedeno jinak.

Horský sýrový pekáček

1 kg brambor pokrájených na kostičky, 1 pokrájená cibule, 120 ml bílého vína, 140 ml smetany, 200 g anglické slaniny na kostičky, 350 g nastrouhaného sýra (ementál nebo jiný, dle chuti), 1/2 lžičky uzené papriky, pepř, sůl, máslo (Místo slaniny jsem měla tofu a místo uzené papriky sladkou, taky to jde)

Brambory 5 minut povaříme a scedíme. Opečeme na másle cibulku, přidáme slaninu a 5 min smažíme. Smícháme s bramborami. Přilijeme víno, smetanu, většinu sýra a papriku, opepříme a trochu osolíme a promícháme. Nasypeme do zapékací nádoby vymazané máslem. Posypeme zbytkem sýra, zakryjeme a pečeme 25 minut. Pak odkryjeme a pečeme dalších 20 minut do zezlátnutí.

Apetit 04/2007

Syté a moc dobré.

Zlaté muffinky (slané)

http://www.labuznik.com/recipe.php?ID=20134

Moc dobré, jenže na dvanáctimuffinkovou formu je toho moc. Časem odladím správné množství.
***
K masu jenom zlaté muffinky...
recept je určen pro 18 osob(y)

Ingredience:
1 hrnek=250ml

1 hrnek polohrubé mouky,
1 1/2 hrnku kukuřičné žluté mouky,
1 lžička přášku do pečiva,
1 lžička jedlé sody,
1 lžička soli,
4 lžíce (60g) crisco pokrmového tuku, nebo másla,
2 trochu našlehaná vejce,
2 hrnky kyšky (+ -),

Příprava:
Dohromady smíchat suché ingredience, rozsekat do nich tuk a rozemnout jej na drobnou drobenku. Smíchat vejce s kyškou a postupně zamíchat do drobenky.

Naplnit vymazaný plech s 18 prohlubněmi na muffiny a upéct v předem vyhřáté troubě na 220°C po 25 - 30 minut.

TIP: Muffiny podávat rozlomené s máslem ke snídani, nebo jako přílohu k různým pokrmům.

Do muffinek se může přidat posekaná čerstvá paprika, nebo chili paprička, sušená rajčata, sýr, osmažená na drobno pokrájená studená cibule atd.

Původní kuchyní tohoto receptu je Kanada
Autorem receptu je babi
***

Muffinky

Základní recept: 85 g rozpuštěného vychladlého másla (nebo ca 60 ml oleje), 2 rozšlehaná vejce, 200 ml mléka, 70 - 140 g cukru krupice, 250 g hladké mouky, 1 lžička prášku do pečiva, 1 lžička jedlé sody, ochucovací přísada (ovoce, čokoláda, oříšky atp).

Smícháme zvlášť tekuté přísady (mléko, vejce, olej) a sypké (mouka, kypřidla, cukr, ovoce apod.) Tekuté přísady pak přilijeme do sypkých a lehce zamícháme - nepřehánět, aby měly muffinky hezkou strukturu. Těsto rozdělíme do muffinkové formy (většinou 12 košíčků) a pečeme v předehřáté troubě (200˚C) 15 - 20 minut.

(Apetit 03/2007)


Místo mléka lze dát kefír nebo jogurt, případně 2/3 kefíru a dolít vodou. Pro slané (nebo méně sladké) varianty vynechat či ubrat cukr. Taky se dá až 1/3 mouky nahradit celozrnou, jiným druhem mouky nebo vločkami. U vloček nebo jiné mouky (kukuřice, pohanka ap.) přidat trochu kypřidla, aby mufinky hezky vzešly.

Varianty:
- s prakticky jakýmkoliv ovocem - čerstvým, mraženým, sušeným
- s oříšky, hrozinkami, kokosem
- s nesolenými buráky
- s jablky - nastrouhanými nebo na kostičky, jsou hodně mokré
- s čokoládou - kostičku čokolády dát přímo do formičky a překrýt trochou těsta
- se sýrem a s bylinkami (bez cukru)

Jednoduché, variabilní, hned hotové. Naslano jsou lepší Zlaté muffinky z labuznik.com

Saturday, December 1, 2007

Rybí kuličky

Původní varianta
Na kuličky: 2 plátky bílého chleba, 450 g filetů z lososa, 1 bílek, sůl a pepř, lžíce oleje

Na omáčku: 2 lžíce kari pasty, 1 malá cibule, 2 červené papriky, 500 g rajského protlaku, červená čočka

Varianta B
Na kuličky: 2 plátky "nadýchaného" chleba (třeba z domácí pekárny, i tmavého), 450 g filé z tresky, 1 bílek, sůl a pepř, lžíce oleje
Na omáčku: 2 lžičky kari koření rozmíchaného s trochou vody a oleje, 1 malá cibule, 2 červené papriky, 500 g rajského protlaku, uvařená normální čočka (přiměřeně)

Chleba rozmixujte a nasypte do misky. Rozmixujte i rybu. Smíchejte rybu, chleba a bílek a nechte chvíli odstát, aby se ingredience spojily. Vytvarujte kuličky (ideálně 12 ks). Předehřejte troubu na 200 ˚C.
Kuličky opečeme na pánvi na rozpáleném oleji ze všech stran. Přesuneme do pekáče a pečeme v troubě ještě zhruba čtvrt hodiny.
Mezitím na pánvi 5 minut opékáme kari pastu a cibuli. Pak přidáme pokrájenou cibuli a nadrobno pokrájené papriky a po chvilce i protlak a čočku. Necháme 20 minut vařit na mírném plameni.
Upečené kuličky nasypeme do omáčky, promícháme a podáváme.

Apetit 02/2007

Recepty zatím nevyzkoušené

Polévky:
Dýňová - Apetit 02/2007, příloha str. 8
Uzená hrachovo - mrkvová Apetit 02/2007, příloha str. 9
Špenátová - Apetit 03/2007 str. 55
Hrášková s pestem a rybími prsty - Ap. 03/2007

Hlavní jídla:
Marocký zeleninový hrnec (tažin) - Apetit 02/2007, str. 22 - vyzkoušeno v lednu 2008, ale žádný zázrak.
Červená zimní zelenina - Apetit 02/2007, str. 68
Těstoviny se sýrem - Apetit 03/2007 str. 27
Noky - gnocchi - Apetit 04/2007, str. 18
Jogurtové kuřecí řízky - Apetit 04/2007, str. 79
Slaný sýrový koláč - Apetit 05/2007, str. 44

Vichyssoise - pórková krémová

3 pórky, 2 - 3 brambory, 1 l vývaru, máslo nebo olej na osmažení, sůl, 200 ml smetany (není nutné)

Pórek nakrájíme na kolečka a krátce osmažíme na másle (oleji). Přidáme oloupané, na kostky nakrájené brambory a rovněž osmahneme. Zalijeme vývarem a ca 20 minut vaříme na mírném plameni. Pak polévku (po částech) rozmixujeme a ev. prošleháme se smetanou.

(Apetit 02/2007)

Místo pórku lze použít brokolici a dochutit skořicí. Možná by šel i květák + muškátový oříšek, ale to není vyzkoušené.

Fenyklová polévka

2 - 3 bulvy fenyklu, 1 cibule, 2 stroužky česneku, ca 1/2 l vývaru, 2 stroužky česneku, 2 lžíce mletých mandlí nebo ořechů, 2 lžíce šlehačky, sůl a pepř na dochucení

Na oleji osmahneme cibulku, přidáme fenykl (rozkrájený na větší kusy), česnek a polovinu vývaru. Vaříme asi 15 minut, dokud fenykl nezměkne. Pak přidáme mandle (ořechy) a rozmixujeme na krémovou polévku. Přilijeme zbylý vývar, necháme přejít varem, vmícháme šlehačku, dle chuti osolíme a opepříme.

(Apetit 02/2007)

Sopka

Suroviny: 60 g čokolády, 1 vejce, 80 g cukru mooučka, 1 lžíce másla, 120 g polohrubé mouky, 1/2 lž. prášku do pečiva, 1/8 l mléka

Čokoládu a máslo rozpustíme ve vodní lázni a necháme chladnout. Vajíčko vyšleháme do pěny a přidáváme cukr, šleháme dál. Postupně přidáme rozpuštěnou čokoládu. Pak střídavě přisypáváme a prošleháváme mouku smíchanou s práškem do peč. a mléko.
Směs nalijeme do misky vymazané máslem. Misku zakryjeme alobalem nebo pečícím papírem a kryt vhodně upevníme (provázkem, gumičkou). Posadíme na pařáček a 1 hodinu vaříme v páře. Pak vyndáme, necháme trochu zchladnout a vyklopíme z misky. Po vychladnutí můžeme zdobit marmeládou, šlehačkou apod.
(Apetit 09/2007)

S krupicovým cukrem to není tak strašně dobré, ale taky to jde. Taky se to nesmí přehnat s práškem do pečiva.